ČOKOLÁDOVÝ PRAVĚK

Historie čokolády nepochybně přesahuje meze naší představivosti - první zmínky o zpracovávání kakaových bobů pocházejí z období olmécké kultury, jsou tedy starší než tři tisíce let! Olmekové byli zřejmě jedna z prvních civilizací v Mexickém zálivu, která začala zpracovávat volně rostoucí kakaové boby.


První skuteční pěstitelé kakaovníků a následně „výrobci“ čokolády však byli Mayové (neplést s rodinou Karla Maye), kteří již přibližně 500 let před naším letopočtem dokázali měnit kakaové boby na zkvašený nápoj hořké chuti Cocahuatl. Tento kakaový nápoj často míchali s dalšími přísadami - med, chilli, vanilka, koření,.. - aby ovlivnili výslednou chuť.


Mezi první milovníky čokolády počítáme i Aztéky, kteří z kakaových bobů vyráběli nápoj Xocolath (čteme „šokolatl“) - již podle názvu jistě předchůdce dnešní čokolády. Aztékové uznávali kakao dokonce do té míry, že kakaové boby se používaly přímo jako platidlo. Za sto bobů bylo možno zaplatit si otroka! Kolik tak kakaových bobů je asi ukryto v jedné tabulce čokolády… ? 

EVROPSKÁ HISTORIE ČOKOLÁDY

Existenci kakaových bobů pro Evropu objevil Kryštof Kolumbus v roce 1502 při své čtvrté objevitelské plavbě. Trvalo to však ještě dalších dvacet let, než slavný španělský kolonizátor Hernán Cortés porazil aztéckou Montezumovu armádu a převezl do Španělska kakaové boby. Nezatracujme ale lstivého válečníka, teprve ve Španělsku se vlastně začíná příběh čokolády ve formě, která připomíná dnešní chuť - španělští mniši přidáním cukru a dalšího koření dosáhli zcela nové chuti a kvality, čokoládový nápoj se pak na dalších dvě stě let stal nápojem královských rodin po celé Evropě. Ještě v 18. století je čokoláda považována za nápoj vhodný pouze pro aristokraty a zejména - světe div se - je povolená pouze dospělým, nikoliv dětem. Dovedete si to představit?


Revoluce ve zpracovávání kakaových bobů i výroby čokolády přichází až v průběhu 19. století - pro nás je jistě důležitý rok 1847, kdy čokoládovna Joseph Fry & Sons vyrobila první skutečnou tabulku čokolády (konečně!) smícháním kakaa, cukru a kakaového másla, tedy receptury, kterou používáme dodnes. Na konci 19.století vyrábí Švýcar Daniel Peter přidáním kondenzovaného mléka první mléčnou čokoládu. Zásadní byly rovněž objevy nových technologií na výrobu čokolády - díky melanžéru na mísení čokolády (Phillipe Suchard) a procesu konšování (Rodolphe Lindt) dnes máme čokoládu nejen chuťově dokonalou, ale i jemnou, lesklou a krémovou..


V současnosti se můžeme opájet nepřeberným množstvím chuťových variant čokolády, základ poctivé čokolády ale bude vždy stejný - kakao, kakaové máslo, cukr a magická ingredience - umění našich čokoládových mistrů.


Zdroj - Z originálu: The History of Chocolate - in a Cocoa Shell!, Carl Turner; Chocolate SIG